Teaching Awards at NUS

Outstanding Educator Award Winner

Past Award Recipients

 

The Outstanding Educator Awards for the year 2015 were awarded at the University Awards held on 24 April 2015. Recipients who excelled in teaching, each received a cash award and a teaching grant which is intended to enable the award winner to engage in activities that will support and enhance his/her role as an educator and contribute to teaching/learning at NUS.

 

Professor Brian Farrell

Ben Leong

Professor Brian Farrell

Department of History
Faculty of Arts and Social Sciences

A/P Ben Leong Wing Lup
Department of Computer Science
School of Computing

 

 

Professor Brian Farrell and A/P Ben Leong will deliver their lectures as part of the Outstanding Educator Award Public Lecture Series on Monday, the 4th May 2015 at the University Hall Auditorium

 

For highlights of the winners, winners' video and more, visit the University Awards web site.

 


 

 

Annual Teaching Excellence Award Winners

Past Award Recipients

 

 

Faculty of Arts and Social Sciences

1 Dr Aamir Rafique Hashmi Department of Economics
2 Dr Zhang Yang Department of Economics
3 Dr Ang Wan Ling, Susan Department of English Language & Literature
4 A/P Maurizio Peleggi Department of History
5 Dr Christopher Michael McMorran Department of Japanese Studies
6 Dr Terence Lee Department of Political Science

 

 

NUS Business School

1 Dr Ravi Jain Department of Finance
2 A/P Tan Seow Kuan, Ruth Department of Finance
3 A/P Ang Swee Hoon Department of Marketing
4 A/P Prem Shamdasani Department of Marketing
5 A/P Marleen Dieleman Department of Strategy & Policy
6 A/P Ravi Chandran s/o Thiagarajah Department of Strategy & Policy

 

 

School of Computing

1 A/P Norman Hugh Anderson Department of Computer Science
2 Dr Seth Lewis Gilbert Department of Computer Science
3 A/P Liang Zhenkai Department of Computer Science
4 Dr Zhou Lifeng Department of Computer Science

 

 

 

School of Design and Environment

1 Mr Tsuto Sakamoto Department of Architecture
2 A/P Kua Harn Wei Department of Building
3 Prof Wong Nyuk Hien Department of Building
4 A/P Alice Christudason Department of Real Estate
5 Mr Koh Zhenglong, Donn Division of Industrial Design

 

 

Faculty of Engineering

1 Dr Alberto Corrias Department of Biomedical Engineering
2 A/P Karl Erik Birgersson Department of Chemical & Biomolecular Engineering
3 Dr Lim Wee Chuan Eldin Department of Chemical & Biomolecular Engineering
4 A/P Yang Kun-Lin Department of Chemical & Biomolecular Engineering
5 Dr Akash Kumar Department of Electrical & Computer Engineering
6 A/P Mehul Motani Department of Electrical & Computer Engineering
7 Dr Chiu Cheng Hsin Department of Materials Science and Engineering
8 A/P Lim Kian Meng Department of Mechanical Engineering
9 A/P Lim Yui Hung, Christina Department of Mechanical Engineering
10 A/P Tan Beng Chye, Vincent Department of Mechanical Engineering
11 Dr Thian Eng San Department of Mechanical Engineering

 

 

Faculty of Law

1 Ms Swati Suryakant Jhaveri  
2 Prof Woon Cheong Ming, Walter  

 

 

 

Lee Kuan Yew School of Public Policy

1 Dr Ora-orn Poocharoen  
2 A/P Zeger Van Der Wal  

 

 

 

Yong Loo Lin School of Medicine

1 A/P Tay Sam Wah, Samuel Department of Anatomy
2 Dr Nga Min En Department of Pathology
3 A/P Tan Kong Bing Department of Pathology
4 A/P Tan Chay Hoon Department of Pharmacology
5 A/P Suresh Pillai Department of Surgery

 

 

 

Faculty of Science

1 Prof Ip Yuen Kwong, Alex Department of Biological Sciences
2 Mr N Sivasothi Department of Biological Sciences
3 Dr Chng Shu Sin Department of Chemistry
4 Dr Adrian Michael Lee Department of Chemistry
5 Prof Lee Soo Teck Department of Mathematics
6 A/P Victor Tan Department of Mathematics
7 A/P Chan Lai Wah Department of Pharmacy
8 Dr Lim Fung Chye, Perry Department of Pharmacy
9 A/P Chan Aik Hui, Phil Department of Physics
10 Dr Chammika Udalagama Department of Physics
11 Dr Yeo Ye Department of Physics

 

 

 

University Scholars Progamme

1 A/P Kuldip Singh  
2 A/P Saif A. Khan  

 

 

 

Centre for English Language Communication

1 Dr Misty Cook  

 

 

 

 

 

 

ATEA Honour Roll

Past Honour Roll Awardees

 

The Annual Teaching Excellence Award (ATEA) is awarded to faculty members who have displayed a high level of commitment to their teaching for the year under review. Faculty members who have won the award three times (since AY 03/04) will be placed on the Honour Roll to honour their sustained high performance in teaching.

 

The faculty members below were placed on the Honour Roll in 2015. They will receive their award and certificate at the ATEA Ceremony cum OEA Public Lectures in 2016.

 

1. Dr Aamir Rafique Hashmi Department of Economics
Faculty of Arts and Social Sciences
2. Dr Christopher Michael McMorran Department of Japanese Studies
Faculty of Arts and Social Sciences
3. A/P Ravi Chandran s/o Thiagarajah Department of Strategy & Policy
NUS Business School
4. A/P Yang Kun-Lin Department of Chemical & Biomolecular Engineering
Faculty of Engineering

5.

 

Dr Chiu Cheng Hsin Department of Materials Science and Engineering
Faculty of Engineering

6.

 

A/P Lim Yui Hung, Christina Department of Mechanical Engineering
Faculty of Engineering

7.

 

Dr Nga Min En Department of Pathology
Yong Loo Lin School of Medicine

8.

 

Mr N Sivasothi Department of Biological Sciences
Faculty of Science

9.

 

Dr Yeo Ye Department of Physics
Faculty of Science

 

Please note:

 

Colleagues who have been placed on the ATEA Honour Roll will not be eligible for the ATEA for the next 5 years. The above faculty members can be nominated for ATEA in August 2021 for their work done in AY 2019-2020. They will however be eligible for the OEA.